• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Ev Müzik - Ses Sistemleri (53)
ANTİKA ENSTRÜMAN
Ev Sinema Ses Ve Görüntü Sistemleri
Yedek Parça & Aksesuar
       





Barış Manço



Barış Manço için hangimiz bir şey yazmadı, hangimiz bir söz etmedi ki. Onun için yazılacak ne kaldı, kim ne söyleyecek ki artık. Tek satır övgü, tek kelime tebrik edecek bir hal kalmadı. Türk Dil Kurumu'nda edilmedik kelime kalmadı. Ve öteki milletlerin dil dizininde ne varsa kullanıldı Barış Manço için. Bitti, herşey bitti. dahası mı, daha sı yok. Bitti. Yok. Onun tarifi, onun için edilecek iki laf bile yok.

Burada onlarca şarkıcı, müzik insanı için birşeyler yazdım. Hemen hepsi için başarı öykülerini derledim. Kimisini adeta arşa çıkardım, beriki hakkkında etmediğim kutlama kalmadı. Diğerinin şarkılarını bir daha andım ve güzel insanların kalbine yeniden koydum. Anadolu yollarının dolmuşlarında şarkıları çalan şarkıcıları el üstünde tuttum. Gurbet ellerinde yanık uzun havaları, barak havalarını, arguvan türkülerinin tınılarını yüreğimle okşadım. Şenay Şenses'i, Zehra Sabah'ı, Leyla Ertaş'ı, Ayfer Başıbüyük'ü, Ferdi Özbeğen'i, Hakkı Bulut'u Mürüvvet Kekilli'yi, Aysel Şeker', Selahattin Cesur'u.. ve daha onlarca sanatçı için bu sayfada onları en layık güzelliklerden bir konfeti sundum. Ve 40 seneyi aşkın zamandır binlerce kaset, binlerce plak dinledim. Belki birkaç bin şarkıcının belki onbinden fazla şarkısını dinledim. Duyduğum sedalar, duyu organımı titreştiren besteler, notalar hep birlikte çalınsalar belki sıradağlar düz olur. Binlerce kasette, plakta çalan binlerce müzisyenin çalgısı sardı benliğimi. İçimi döksem ortaya, ortalık hüzünlü kemanların, hızlı darbukaların, çılgın ritmiyle davulların, her düzende çalan bağlamaların, yan flütlerin mistik hisleriyle bir dev bir orkestra olur. Dinlediğim plaklarda çalan trompetleri toplu üfletsem ortalık tufana döner. Ama şimdi hersey sussun. Çalgılar yerine bırakılsın. Orkestra çalmasın. Çok özür diliyorum. Bir tek Zeki Müren kalsın. Lütfen hepiniz bir yana çekiliniz. Lütfen, ne olur, ayrı durunuz. Bir adım geride kalınız. Evet, hepiniz çok güzelsiniz, çoğunuzu bir gören bir gören bir daha görmek, bir dinleyen yeniden dinlemek isteyecektir. Belki içinizden bir sevda şarkısının ayrılık dizelerinin ilk kelimelerini duyan hüznün. Belki içinizden bir Ankara havası duyan olsa kendi etrafında fır fır dönecektir.

Pir Sultan'ın başkaldırı dizelerinden üretilen müzikler, Aşık Veysel'in dertli gönlü, Karacaoğlan'ın sevdası, Mahsuni Şerif'in halkı için yaptığı eşsiz eserler. Ve daha yüzlerce büyük ozanın muhteşem yapıtları. Sizlerden çok özür diliyorum. Lütfen bağışlayın. Büyüklüğünüze, güzelliğinize, sevginize, sanatınıza kem bir söz söyleyecek kişi daha dünyaya gelmemiştir. Nerde adınız duyulsa, nerde bir eseriniz duyulsa minnet duymaktan başka yapacak bir şeyi olanın alnını karışlarım.

Ama, çok özür diliyorum. Bunu gizli saklı yapmıyorum. Başımı kaldırıyorum. Alnım açık. Gözümü kaçırmıyorum. Açık açık, üzerine basa basa, gözümü kırpmadan söylüyorum. Lütfen hepiniz bir adım geride kalsın. Sadece Zeki Müren hariç. Edip Akbayram, Selda Bağcan, Cem Karaca, Zülfü Livaneli. Tamam, sizinle sonra konuşuruz, çok haklısınız.

Sadece önde Barış Manço kalsın. Kim varsa geri dursun. Yanında Zeki Müren'den başkası kalmasın. Kulvarı farklı ama aynı tempoda bir yürek koşucusu. İkisi de birer uzun maratoncu. Bitirme dereceleri ölçülemeyecek kadar denk.

Barış Manço. Şarkılarından örnek vermeyeceğim. Zaten her şarkısı kaç senedir kaç milyon kişinin kalbinde çalan bitmeyen bir tını. Geleneksel inanışları gerçeklerle örtüştürdü müziğinde. Masallardan, nüktelerden, öykülerden harmanladığı hayat renklerini güncel yaşamla resimledi. Çocuk ile yaşlının hakkını verirken zekice hepsini gençleştirdi. Genç olanın gençliğini hissetirirken hem çocuk neşesi, hem olgun insan deneyimi aşıladı onlara. Sadece bir müzik insanı değil, insanlığın ortak bir buluşması. Irklar ile dilleri, coğrafya ile sınırları birleştiren bir yeryüzü kaşifi bence. Ondan bir şarkı dinlersin, dinlediğin bir şarkıdır ama, diğer yandan kulağa takılacak senin ömür boyu koruyacak bir küpedir. Bir şarkı daha dinlersin, şarkıya benzerdir ama aslında bileğine taktığın altın bileziktir, yaşam boyu seni ayrıcalıklı kılar. Bir şarkı daha dinlersin, sevdiğini bin kat daha seversin ya da en kestirme yoldan ayrılırsın sevdiğine inandığından. Yine bir şarkı dinlersin. Yüzünüze başka bir ifade verirsin. Dinlediğin aslında sensindir. İçinde en güzel insana olmaya dair yeni sesleri keşfedersin. Ondan bir şarkı daha dinlersin, bu kez sadece şarkı dinlersin.

Barış Manço için 'söylenecek ne kaldı ki' demiştim ama yukarıda yazdığım iki lafa bakmayın lütfen. Hakkında milyonlarca söz edilen, belki yüzbinlerce kelime yazılan Barış Manço için dilime çarpıp geçen bir-iki kelimedir sadece. Bunu lafı bile olmaz. Yeniden özür diliyorum, öve öve bitiremediklerim, öve öve bitiremeyeceklerim lütfen bir adım geride durunuz. Barış Manço bir adım önde kalacaktır. Çok rica ediyorum, aramızda küslük olmasın, tüm güzelliklerinizi, tüm ihtişamlıklarınızı bir bir dile getireceğim. Ama şimdi geride duralım. Ben de bitiriyorum yazıyı zaten. Barış Manço'nun arşivimden seçtiğim şu kaset kapakları içinde yok oluyorum. Barış'mızı sevmeler içinde kayboluyorum. Bulunmak istemiyorum.

(Halil Özden)
Yorumlar - Yorum Yaz
------------------------------------
------------------------------------
AlışSatış
Dolar5.78355.8067
Euro6.43886.4646